Podle odhadů Evropské unie se v budoucnu zdvojnásobí počet obyvatel žijících ve městech. To si ovšem žádá výrazné investice do veškeré infrastruktury. Česká města se proto připravují na výzvy konceptů Smart City.
Česká města začínají zkoušet tzv. chytrá řešení. Smart City je vždy spojováno s inovacemi, které se uplatňují v dopravě či energetice. V praxi to znamená, že město sbírá data, která analyzuje a následně podle nich řídí co nejefektivněji svůj provoz.
Online zázemí – chytré řešení pro chytrá města
Představte si, že jedete městem po silnici. Mezi tím, co stojíte frontu u křižovatky, je pod vámi ve vozovce zabudováno několik senzorů a ty vysílají informace o hustotě provozu. Podle toho pak software řídí semafory a celou hromadnou dopravu. Jiný senzor například zase měří hluk v ulicích. Takto lze shrnout koncept chytrých měst, který se poprvé objevil před lety ve světových metropolích, jako jsou například Barcelona, Helsinky či Yinchuan na severu Číny.
V příštích pětatřiceti letech se chce Čína dostat na počet 250 miliónů obyvatel žijících ve městech a vláda věří, že právě
„chytrá města“ nabitá high-tech zařízením zajistí hladký průběh celé operace s přelidňováním metropolí.
V chytrém městě jde totiž všechno rychleji a hlavně online.
Online nástroj Mext.cz umožňuje svým uživatelům pracovat s veřejnými informacemi o městských záležitostech na internetu. Města a obce tak mohou jednoduše informovat o aktualitách nejenom na svých webových stránkách, ale v obsáhlé internetové síti na nejdůležitějších místech českého internetu. Díky jednoduchému ovládání mohou mít uživatelé z jednoho místa pod kontrolou sociální sítě či internetové portály. Nabídnou tak všem občanům aktuální údaje, které budou mít pod kontrolou.
Výhody online nástroje Mext.cz:
- Informovat v jediném kroku krátkou akční zprávou
- Aktualizovat ověřené firemní informace
- Sociální sítě z jednoho místa
Česko a inteligentní online prvky
Jednotná definice konceptu Smart City sice ještě neexistuje, ale v některých městech vzniká zcela spontánně za přispění občanské iniciativy nebo místních firem. Z technického a organizačního pohledu představuje koncept Smart City oblasti řešení:
- Inteligentní doprava
- Smart energetika
- Smart Governance – neboli informační a komunikační technologie pro města a občany
V České republice se kromě Brna, Prahy či Plzně zatím nejvíce mluví o jihočeském Písku, kde před pár měsíci proběhla konference na téma Smart Cities. Pozornost byla věnována pilotnímu projektu Smart City Písek.
Základním konceptem je zaměření na služby, infrastrukturu a zdroje. Přesněji se jedná o chytré budovy a sítě či inteligentní dopravní systémy. Výsledkem by měla být doprava řízená chytrými senzory, které minimalizují zácpu – podobně jako tomu je v zámoří. Dále by senzory mohly například měřit počet volných parkovacích míst na zrekonstruovaných parkovištích, kdy by si obyvatelé zkontrolovali obsazenost ještě před příjezdem na svém mobilním telefonu.
Udržitelnější dopravu v Písku podpoří montáže veřejných dobíjecích stanic na střídavý proud v centru města. Partnerem písecké radnice se při realizaci tohoto projektu stala energetická společnost E.ON.
„Podpora vozidel s ekologickým pohonem znamená snížení emisí i závislosti na ropě. Proto podporujeme elektromobilitu a využívání elektrovozidel v praktickém dennodenním provozu,“ vysvětluje Petra Tupá ze společnosti E.ON.
Data základním kamenem i rizikem
Nedílnou součástí je propojení internetového světa s tím fyzickým ve prospěch řízení chytrých měst. Velké riziko celého konceptu podle kritiků spočívá v možném zneužití soukromých dat.
Třebaže online nástroj Mext.cz pracuje s aktuálními informacemi o městech a obcích, které pak posílá napříč distribuční sítí.
Děje se tak z důvodu lepší dohledatelnosti těchto informací na internetu.
Většina obcí a měst se snaží o to, aby data byla co nejanonymnější, a tím pádem neohrožovala soukromí lidí. Pro tyto účely se vyvíjí software Dashboard, který nabízí desítky anonymních grafů, které ukazují, jak si město vede oproti vytyčeným cílům.
Například v Liberci v tamním Dashboardu nabízí údaje o návštěvnosti linek hromadné dopravy či roční návštěvnost v místní zoo.
Informace jsou všude kolem nás a dnes je běžné, že uživatelé hledají přes chytré telefony služby ve svém okolí, a i to přispívá k rozvoji chytrých měst, která si až nyní uvědomují, jak důležité jsou digitální, informační a komunikační technologie.
Smart City je totiž o sdílení dat, úsporách energií, efektivní dopravě a zlepšení životního prostředí.