Společnost MEDIATEL, která je mediálním partnerem netradičního zábavního parku Creative world, přijala pozvání k účasti na diskusním setkání odborníků a studentů, které se konalo  10.3.2015 v Praze na Zličíně.

Rodina v kyberprostoru – první diskusní setkání v Creative World 

V novém unikátní parku pro rodiny s dětmi Creative World na Zličíně proběhlo první diskusní setkání na téma Rodina v kyberprostoru. Na akci, která se uskutečnila 10.3. od 10.00 hodin, přišlo 140 studentů ze ZŠ Petřiny sever I. a II. stupeň, děti ze ZŠ Plzeň, ZŠ Lázně Bělohrad, Keplerova gymnázia a studenti Univerzity Karlovy v Praze (zemědělská fakulta). Dále pak zástupce firem Mediatel, Google a spolků MENSA ČR, Asociace ředitelů škol a školek, Česká pedagogická komora nebo Centra nadání. Pedagogové z UNYP, Keplerova gymnázia a ZŠ Velké Přílepy. Ti všichni přišli vyjádřit svůj pohled na to, jak dnešní technická doba ovlivňuje u dětí jejich rozvoj, volnočasové aktivity nebo četbu papírových knih a porozumění psanému textu, nechyběla samozřejmě bezpečnost v online světě. Akci finančně podpořila společnost E.ON.

„Atmosféra byla na akci velmi milá a vzácně se všichni přítomní hosté shodli, že je kyberprostor přirozenou součásti lidského bytí a započal v podstatě již kouřovými signály pralidí či indiánů. Tato první diskusní akce vznikla za finančního příspěvku společnosti E.ON, které bychom velmi rádi poděkovali. Věříme, že pro všechny to byla akce přínosná a určitě budeme v podobných setkáních pokračovat,“ komentuje Helena Neumannová z Creative World.

Výsledky diskuse:

 • Pro starší generaci, kterou zastoupil Doc. Chvalovský, UNYP, představoval kyberprostor již rádio nebo první počítače v 60. letech, které byly velké přes jednu celou místnost a obsahovaly vše, co má dnes jeden malý chytrý mobil.
 • Vladimír Buťa, marketingový ředitel Mediatel, zatáhl děti do diskuse jednoduchou otázkou – kdo má doma internet. Všechny děti do jednoho zvedly ruku. Pak dětem vyprávěl obyčejné vzpomínky z dětství, jak když byl malý, musel za kamarádem dojít a říct mu osobně, co chtěl. Dnešní děti pošlou sms, napíšou na aplikaci, na skypu. Otázka zněla, co udělají s ušetřeným časem, který mají místo té cesty za kamarádem? Téměř všechny děti řekly, že si zahrají hru na mobilu….
 • Kyberprostor by měl být dobrým sluhou, nikoliv pánem. Na tom se shodli, jak zástupci společností Mediatel, E.ON (online příspěvky), Google, tak i přítomní pedagogové.
 • Paní Stýblová, předsedkyně AŘZŠ ČR, upozornila na problém ztráty svobody při digitalizaci svět. Stále je důležité číst a vyhledávat si informace i mimo elektronický svět. Na studenty apelovala, že to podstatné není v kyberprostoru, ale uvnitř v jejich hlavách a jak s tím naloží, je na každém z nich.
 • Pan Vodička, předseda České pedagogické komory, zdůraznil roli rodiny. Kyberprostor dětem mají řídit rodiče, ale neodhánět je od něj. Naučit děti komunikovat osobně a vysvětlit, že rozhovor a pohled z očí do očí je podstatný a nenahraditelný.
 • Pan Blumenstein, předseda MENSA ČR, zdůraznil podstatnou věc – generace nynějších dětí v podstatě nezná prostor bez digitalizace, která je od malička obklopuje. Důležité je najít vyrovnanost mezi reálným světem a kyberprostorem.
 • Největší diskuzi rozpoutaly děti k tématu kyberšikany. Nebály se zmínit konkrétní příběhy i jejich řešení. Hosté k danému tématu vystoupili do jednoho. Nejvíce se zde ujali slova zástupci firmy Google. Pan Hráček hovořil o projektech se zaměřením na bezpečnost v online prostředí nejen pro děti, kterému se Google dlouhodobě věnuje, pan Keprta pak zejména upozornil, že není dobré při řešení kyberšikany provokovat útočníky.
 • Petr Zemánek z Keplerova gymnázium, který je neodmyslitelně spjatý také s hradem Točník, se na téma podíval z hlediska historie a upozornil, že již Václavu IV. utekl reálný svět skrz prsty právě proto, že ho pohltil svět bájných příběhů. Zavtipkoval také, že možné kořeny kyberprostoru sahají právě do doby Václava IV., kde v jedné knize vystupovala postava princezny se jménem Kybul…
 • Pan Fořtík z Centra nadání popovídal o vědecko-fantastickém setkání, které pořádal před 20 lety a kde se už tehdy o kyberprostoru hovořilo. Byl zvědav, kam se posunulo myšlení dnešních dětí a pohyb v kyberprostoru.

„Prostor Creative World byl všemi hosty zmíněn jako ideální prostor k podobným diskuzím mezi dětmi a odborníky na různá témata, svou příjemnou atmosférou boří ostych dětí komunikovat s lidmi z firem, manažery, špičkovými odborníky či pedagogy. Akci jsme zakončili klasicky – tvorbou, hrou a poznáním všemi smysly na naší jarní stezce národního bohatství,“ uzavírá Milena Krčálová z Creative World.

Další diskusní setkání budou následovat již brzy. Prostor dostanou témata financí, architektury, umění, vědy, ekologie, přírodního bohatství, zemědělství či energie, a to vždy za přispění jak odborníků z firem a nezávislých spolku, tak studentů.

Diskutující na setkání Rodina v kyberprostoru:

 1. Václav Chvalovský, UNYP
 2. Hana Stýblová, prezidentka AŘZŠ ČR, pedagožka I. stupn ěv Plzni
 3. Pavlína Ben Saidová, pedagožka, Velké Přílepy
 4. Mgr. Petr Zemánek, profesor, Keplerovo gymnázium
 5. Google,  Filip Hráček, Developer Relations Manager
 6. Centrum nadání, o.p.s, Václav Fořtík, předseda Správní rady
 7. MENSA, Tomáš Blumenstein, předseda MENSA ČR
 8. Honza Vodička, Česká pedagogická komora
 9. Mediatel, Vladimír Buťa, marketingový ředitel

Prohlédněte si celou fotogalerii z akce na stránkách zábavního parku Creative world, přímý odkaz ZDE