Článek K. Javůrka na serveru www.zive.cz se věnuje novému typu bankovních podvodů, využívajících možnost provést nekontrolované změny na mapách Google a v profilech Google Moje firma.

Že konkurence, naštvaný zákazník nebo závistivý soused může změnit informace o firmě je běžně známá věc. Světem se však začíná šířit nový typ bankovního podvodu, proti kterému nejsou banky ani jejich zákazníci nijak chráněni.

Citujeme z článku:  „Samotný podvod využívá toho, že běžný uživatel může různými triky dosáhnout toho, že změní údaje firmy v mapách Googlu. Vzhledem k tomu, jak jsou mapy Googlu hojně využívané, protože se lze k údajům dostat rychle a snadno (třeba i přes hlasovou asistentku), nelze se divit, že podvodníci této možnosti začali využívat. Podvodník tak změní telefonní číslo banky, která je v Google mapách zaregistrovaná a jednoduše čeká, až někdo zavolá. Ve zmíněném případě bylo uvedeno, že se podvodník hlásí jako pracovník banky a z volajícího tak relativně snadno pomocí sociálního inženýrství dostane údaje ke kreditní/debetní kartě i s CVV, což umožňuje okamžitý výběr či prodej na další místa černého trhu, která si se získáním peněz poradí tak, aby je nikdo nevystopoval.“  Více na: https://www.zive.cz/clanky/podvodnici-utoci-tam-kde-byste-to-necekali-meni-udaje-bank-v-mapach-googlu/sc-3-a-196095/default.aspx

Dá se vůbec nějak bránit proti takové změně dat a zabránit tak možným podvodům?

Banky se proti tomuto podvodu mohou jen velmi těžce bránit. Při stovkách a tisících poboček, centrálně nekontrolovaných zápisech nejen na Google Moje firma, ale také na dalších místech internetu, které umožňují uživatelskou úpravu dat a vzhledem k roztříštěnosti informací v interních systémech není v lidských silách ručně kontrolovat najednou všechny údaje o všech pobočkách na internetu.

Jedno řešení však existuje.

Je kouzelně jednoduché a 100% spolehlivé – uzamčení účtu Google Moje firma a informací v Google mapách proti neautorizovaným změnám. Řešení se jmenuje Mext.

Mext uzamkne profily ve více než 20 důležitých místech na internetu a znemožní tak změnu bez předchozí autorizace odpovědné osoby.

Naštěstí můžeme říct, že některé bankovní ústavy v ČR již riziko pochopily a s Mextem aktivně pracují a chrání tak své zákazníky proti tomuto typu podvodu. Zeptejte se v té své, jestli dělají pro vaši bezpečnost maximum.

Jak funguje zamknutí profilu se můžete podívat zde:

Autor: Vladimír Buťa