Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, který se uskuteční ve dnech 4. 5. – 5. 6. 2014, přivede do Příbrami jednoho z nejuznávanějších světových barytonistů!

HFAD banner

Vystoupení mezinárodně proslulého amerického barytonisty Thomase Hampsona zahájí v neděli 4. května již 46. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram. V české premiéře zazní Cigánské melodie Antonína Dvořáka v orchestrální úpravě současné české skladatelky Sylvie Bodorové.

Následujících pět festivalových koncertů připomene nejen 110. výročí Mistrova úmrtí, ale především svou koncepcí, shrnutou v mottu „na struně vzpomínek“, zavzpomíná prostřednictvím hudby na jednotlivé životní etapy života Antonína Dvořáka. Folklorní inspiraci najdeme v koncertu věnovaném lidovému tanci Furiant, který se představí jak v původní podobě – hrané, zpívané i tancované (v podání folklorního souboru JARO), tak zároveň přetavené perem a hudební imaginací Antonína Dvořáka do podoby jeho Slovanských tanců. Dvořákova studia na varhanní škole připomene Varhanní recitál příbramské rodačky Michaely Káčerkové, působení v orchestru Prozatímního divadla pak koncert Doležalova kvarteta. Pobyt v Americe zastupuje koncert soudobých Spirituálů a gospelů a na závěr velmi citově vypjaté období, spojené se smrtí jeho blízkých, uvede oratorium Stabat Mater.

Součástí festivalu jsou dvě doprovodné akce: seznámení se s žánrem opery zprostředkuje dětem z příbramských základních škol projekt Divadla J. K. Tyla v Plzni O Rusalce. Příbramský městský orchestr, složený z žáků a profesorů Základních uměleckých škol, pak zahraje v rámci koncertu Open air na pódiu v Hořejší oboře nejširšímu příbramskému publiku.

Koncerty se uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami, v kostele sv. Jakuba a v sále Galerie Františka Drtikola. Více informací o jednotlivých koncertech, účinkujících i předprodeji vstupenek najdete na www.hfad.cz.

  • Festival se koná pod záštitou hejtmana Středočeského kraje MVDr. Josefa Říháka.
  • Pořadatelem festivalu je Město Příbram.
  • Partnery HF AD Příbram 2014 jsou: OSA, FOS Čr.
  • Mediálními partnery jsou: Opera plus, MEDIATEL, TV Noe, Radio Proglas, DTA, Ewita.cz

Kontakt:
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram
Mgr. Albína Houšková, programová ředitelka HF AD, mail: hfad@mesto-pribram.cz
Více informací o festivalu najdete na: www.hfad.cz