Pandemie koronaviru značně ochromila fungování snad každé společnosti v zemi. Aby nedošlo k úplnému zastavení práce, rozhodla se řada firem poslat svoje zaměstnance pracovat domů. Tzv. home office ale nemusí úplně každému vyhovovat. Jak efektivně pracovat z domova a čemu se vyvarovat, si vysvětlíme v následujícím článku.

Kvůli koronavirové pandemii a navazujícím bezpečnostním opatření, která se snaží zastavit šíření této nemoci, musela celá řada společností zavřít svá pracoviště. I když některé profese musely zcela přerušit svou činnost, velká část zaměstnaní umožňuje v dnešní době pracovat lidem z domova. Takzvaný home office či zkráceně HO může řadě lidem vyhovovat, nicméně, pro člověka, který je běžně zvyklý pracovat například v kanceláři, může činit práce z domova velké obtíže.

Pokud jste „homeofficovým“ nováčkem, který je prací z domova nepolíben, může se vaše efektivita výrazně snížit. Naštěstí existuje několik jednoduchých rad, díky kterým můžete z domova pracovat stejně kvalitně, ne-li kvalitněji než na svém standardním pracovišti. Pokud vás zajímá, jak si udělat práci z domova co nejpříjemnější a nejefektivnější, je tento článek určen přesně pro vás.

Jedním z nejdůležitějších kroků, které musíte při práci z doma učinit, je výběr vhodného prostředí. Byť může práce z postele či gauče vypadat pohodlně a příjemně, jedná se o naprostého zabijáka efektivity. V každém případě byste se měli přesunout k pracovnímu stolu. Pokud vám to umožňuje vaše domácnost, zkuste si pro práci vyčlenit jednu místnost, případně alespoň tichý kout místnosti, kde nebude zbytečně rušeni. Bydlíte-li s dalšími osobami, dejte jim najevo, že pracujete a nechcete být vyrušováni. Dokud neodešlete všechny maily, musí vysávání počkat!

Pokud pracujete z domova, je pro mnoho lidí velice těžké dodržovat určitý denní plán, na který je zvyklý z běžného pracovního dne. Pokud je to možné, pokuste se vstávat ve stejnou dobu jako byste normálně vstávali do práce a usedejte k pracovnímu stolu ve stejný okamžik jako k tomu v kanceláři. Nemusí to být samozřejmě přesně na minutu, ale pokračování v zažitých návycích vám zcela jistě pomůže s efektivitou vaší práce. Zároveň se tak vyhnete nežádoucí prokrastinaci, která se s homeofficem bohužel pojí.

S pravidelným začátkem práce se pojí i další rada. Vyhraďte si pro svou práci určitou denní dobu, po kterou se nebudete věnovat ničemu jinému. Samozřejmě, že si můžete dát pauzu na oběd nebo si například zacvičit, ale zcela určitě se nevěnujte běžným volnočasovým aktivitám. Není nic horšího než prokládat práci sledováním seriálů nebo snad konzumací alkoholu. Zbytečně ztratíte koncentraci a u práce prosedíte mnohem déle než v kanceláři, což je nežádoucí.

Čím dříve si uvědomíte, že práce z domova není žádná dovolená, tím rychleji si zvyknete na nový režim. Pokud budete dodržovat stanovený denní plán a nebudete se zbytečně rozptylovat, zbyde vám více času na vaše osobní volno. Tak proč si to v karanténě neudělat hezké, že ano?