V roce 2023 jsme zaznamenali 366 transakcí fúzí a akvizic, což je o 25 více než v roce 2022. K tomuto vysokému výsledku přispělo velké zájem o odvětví TMT, stejně jako o spotřební a průmyslové odvětví. Aktivita fondů PE/VC zůstala na podobné úrovni jako v roce 2022 – 42 akvizic ve srovnání s 38 předchozím rokem. Z celosvětové perspektivy si polský trh udržuje růstovou dynamiku – je to již čtvrtý rekordní rok v řadě. Jak vypadala struktura transakcí v roce globálních výkyvů?
Rok poklesů, ale ne na polském trhu
V roce 2023 globální trh fúzí a akvizic prošel obdobím transformace, které bylo charakterizováno významným poklesem aktivity, s 25% snížením počtu transakcí a 31% poklesem jejich hodnoty ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend byl výsledkem rostoucích úrokových sazeb, tlaku inflace, geopolitické nejistoty a obav spojených s možnou recesí, a tyto výzvy nevynechaly ani náš stát. Na polském trhu se však tato situace neprojevila na objemu transakcí, který byl nejvyšší v historii.
V krajině M&A v roce 2023 se také vyprofilovaly pozitivní trendy, jejichž vliv budeme sledovat v nadcházejících měsících roku 2024. Především jde o předpokládaný ekonomický růst v Polsku ve výši 4-6%, poháněný výdaji domácností na spotřebu, poklesem inflace a vyhlídkou na výplatu prostředků z KPO. V těchto prostředcích by mohl získat sektor zelené energie – 62,2 mld. PLN (39,2% celkových prostředků), inteligentní mobility – 33,7 mld. PLN (21,3%), zdravotní péče – 19,6 mld. PLN (12,4%) nebo digitální transformace – 21,9 mld. PLN (13,8%). Na konkurenceschopnost ekonomiky má KPO přidělit 21,1 mld. PLN (13,3%). Hrozbou je čas. Právě uvolněné prostředky je třeba utratit do 31. srpna 2026, a tak nás čeká riziko nepoužití rozpočtu. V roce 2024 mohou také být významným prvkem na trhu fúzí a akvizic společnosti, které významně investují do rozvoje technologií umělé inteligence.
Kdo nejvíce nakupoval?
22% akvizic na straně TMT (ve srovnání s 23% v roce 2022) na polském trhu M&A potvrzuje stabilní konsolidaci odvětví navzdory mírnému poklesu jejího podílu na celkovém objemu. V roce 2024 mohou být dodatečným podnětem pro toto odvětví subjekty, které investují do rozvoje umělé inteligence. To bude pravděpodobně nejsilnější oblastí v celém TMT, pokud jde o ovlivňování jiných odvětví. Zatímco v roce 2020 fondy PE/VC dočasně uzavřely své portfeje kvůli pandemii, jejich aktivita v současném desetiletí zůstává vysoká. Snížené ocenění podniků představovalo další impulz k nákupu. Vysokou investiční aktivitu prokázal také spotřební sektor (FMCG, služby), tj. celkem 57 akvizic, což představuje asi 15% všech převzetí. iSpot převzal Cortland, prodejce produktů Apple, za více než 180 milionů PLN, zatímco japonská DyDo Group Holdings koupila Wosanu, výrobce džusů a nápojů, za ekvivalent přibližně 197 milionů PLN.
Energetika jako v předchozím roce
20 akvizic energetických společností v roce 2023 ve srovnání se 21 v roce 2022 svědčí o stabilitě dalšího důležitého sektoru pro M&A, který však není podroben tak silné konsolidaci jako TMT a služby – 12 transakcí v rámci sektoru. Kupovaly jak fondy (Avallon spolu s Genesis Capital převzaly českého výrobce generátorů TES Vsetin), tak koncerny (Orlen koupil Energo a Doppler Energie) a společnosti, které nejsou přímo spojeny s energií: například německý Remondis působící v oblasti zpracování odpadu koupil společnost SFW Energia. Subjekty investující do energetických společností mají za cíl mimo jiné diverzifikaci svého portfolia, získání přístupu k pokročilým technologiím a úspory nákladů díky ekonomii škály. Při tomto požadavku na diverzifikaci energetického portfolia ve prospěch obnovitelných zdrojů energie může investování do zelené energie nabídnout v budoucnosti výnosy.
Do čeho investuje zdravotnický průmysl?
Ne moderní technologie, ale zdravotnická zařízení, laboratoře a výrobci léčiv stále tvoří hlavní část převzetí na polském zdravotnickém trhu. Je to také složka M&A trhu, ve které je vysoký podíl transakcí prováděných uvnitř odvětví. To má odraz i v předpovědích globálního trhu life science na rok 2024 (podle investiční banky Jefferies bude 60% tohoto segmentu tvořit konsolidace). Během minulých dvanácti měsíců jsme zaznamenali 25 akvizic, což je o 4 méně než v roce 2022. Je třeba zmínit několik příkladů: Diagnostyka převzala Synlab Polska a Zakład Rentgena i USG Wyrobek, zatímco švédská AniCura koupila celkem 4 veterinární kliniky. Celkový počet akvizic společností v oblasti zdravotnictví PE/VC v minulém roce klesl o více než polovinu: na 3 z 8 v roce 2022.
S ohledem na stále dobrou ekonomickou situaci v Polsku, podporovanou také nízkou nezaměstnaností a očekáváním ekonomického růstu, můžeme v roce 2024 opět očekávat vysoký transakční výsledek. Pohyb ve Fordata VDR systému naznačuje šíření praxí specializovaných na M&A trh. Fúze a akvizice jsou přitom realizovány stále rychleji.