Úspora energie je téma, které nepřestává být aktuální a v poslední době nabývá zvláštního významu. V Česku od začátku roku 2022 výrazně vzrostly ceny elektřiny, což silně pocítí rozpočty mnoha firem a provozů. Elektřina je nyní v útlumu, dlouhodobě se však vyplácí.

 

Úspora energií – proč je důležitá a prospěšná?

Úspora energie je přínosem pro dvě strany – jednak pro vás jako plátce elektřiny, jednak pro životní prostředí, které trpí nadměrným využíváním ložisek neobnovitelné energie (např. uhlí) a je jimi znečišťováno.

Ještě stále ve velké míře využíváme energii z uhelných elektráren, i když v příštích letech v souladu mj. v souladu s požadavky EU, by se to mělo pomalu měnit. Pokud vás zatím zajímá váš vliv na budoucnost planety a chcete snížit její negativní rozměr, můžete se zaměřit na malé změny, které mají obrovský dopad na životní prostředí. S úsporou energie souvisí i ekonomické hledisko. Zavedení návyků, které jsou zaměřeny na snížení spotřeby elektřiny, se promítá do snížení vašich účtů. Jedním z nejzávažnějších poplatků, které vznikají, jsou právě ty související s energií. Tím spíš, že si často ani neuvědomujete, kolik přístrojů v kanceláři nebo provozovně „požírá“ elektřinu a jejich provoz vás každý rok stojí nemalé peníze. Tipy na úspory najdete také na https://www.cez.cz.

Elektřina je v útlumu – vyplatí se jako zdroj vytápění?

Zvýšení cen elektřiny zasáhne koncové uživatele vždy se zpožděním. Jednotliví spotřebitelé elektřiny a zemního plynu jsou chráněni tarify. Něco jiného pozorujeme tam, kde se topí uhlím, peletami nebo kusovým dřevem. Tito lidé jsou vystaveni výkyvům cen topných paliv na maloobchodním trhu. Zdá se, že elektřina je v současné době v útlumu, nicméně z dlouhodobého hlediska se stále vyplatí.

Elektrické vytápění je ve skutečnosti mnoho různých systémů. Především je spojeno s tzv. přímotopy, tedy radiátory, patří mezi ně elektrické podlahové vytápění (rohože, dráty, topné fólie). Stále však máme elektrokotle, které fungují plně bezúdržbově a neustále s nejvyšší účinností. Často se používají společně s kotli na tuhá paliva. Teplo z uhlí nebo dřeva je levné a elektrokotel může pracovat plně automaticky.

Volba typu vytápění je v současné době klíčová, protože investiční a provozní náklady mohou být zcela odlišné. Každá varianta přitom vyžaduje zcela jinou konfiguraci topného systému a jeho ovládání. Různá řešení akumulace tepla zde mají mimořádný význam, protože díky nim můžete využívat dvoutarifní účtování elektřiny (levná elektřina v noci).

Důležitým faktorem může být také fotovoltaická instalace. Vlastní elektřina ze solárních článků může zcela změnit ekonomickou kalkulaci. A přitom současná právní úprava umožňuje přebytečnou elektřinu převést do sítě a následně odebírat i s několikaměsíčním zpožděním. Díky tomu je vyřešen základní problém jakékoli formy instalace s využitím slunce, které nám přece jen v zimním období poskytuje nejméně energie. Problém s cenami uhlí a pelet žene občany i firmy ve vlastních objektech v ČR i dalších zemí EU k investicím do tepelných čerpadel. V současné době se potýkáme s boomem zájmu o tato topná zařízení. Tepelná čerpadla mají nejnižší provozní náklady ze všech jednotlivých topných zařízení.