V roce 2018 Českou republiku navštívilo 10,6 milionu zahraničních turistů, kteří strávili v českých hotelech a penzionech celkem 26,8 milionu nocí.

V roce 2017 utratili zahraniční návštěvníci v ČR přes 162 miliard Kč a toto číslo každý rok roste.

Odhadem 170 miliard Kč nateče od zahraničních turistů tento rok do české ekonomiky a českým podnikatelům.

Turisté a mobilní telefony

Zahraniční turisté se však chovají jinak, než je běžné chování českého uživatele. K vyhledávání používají především mobilní telefony a primárně pak služby Google. I v České republice pak používají ty platformy a aplikace, na které jsou zvyklí ze své domoviny. V Západní Evropě a v USA jsou populární služby jako je YELP, Snapchat nebo Foursquare, v německy mluvících zemích pak třeba Tupalo. A všichni dohromady používají celosvětově nejoblíbenější cestovatelský portál s recenzemi a hodnocením – TripAdvisor. A jak se dostávají turisté z místa na místo?  Pomocí navigací Google maps, Apple maps a Waze. Dávno odzvonilo papírovým mapám a složitému luštění těžkých českých názvů.

Fenomén jménem Čína

Velmi významně narůstá počet zahraničních návštěvníků z Číny (620.000 v roce 2018), kteří jsou však zároveň jednou velkou výjimkou v používání internetu. Návštěvníci z Číny mají Google a další zahraniční platformy a vyhledávače státem blokovány. Takzvaný „Great Firewall“  jim neumožňuje ani v zahraničí připojení jejich mobilních telefonů k těmto blokovaným službám.

Přesto z výzkumu Coresight Research (zdroj Yext.com) vyplývá, že více než 98% čínských občanů v zahraničí mobilní telefon pro internet užívá a na svých cestách používá k orientaci a vyhledání – kde jíst, pít, kde nakoupit – čínský portál Baidu a jejich Baidu maps.

Baidu maps v partnerské síti MEXT = české firmy na Baidu

Od tohoto týdne však může více než 600.000 turistů z Číny nalézt i váš podnik, obchod nebo firmu s aktuálními informacemi na Baidu maps, jestliže využíváte platformu MEXT.

Baidu maps jsou nyní dostupné v partnerské síti MEXT a vaše firemní údaje jsou tak s touto službou synchronizovány. Pokud platformu MEXT používáte, pro aktivaci a zobrazení v Baidu maps nemusíte dělat vůbec nic navíc. Platforma provede synchronizaci vašich firemních informací automaticky.

Pokud Mext doposud nemáte a chcete mít jistotu, že vaše firma bude k dohledání pro více než 10 milionů turistů na jejich nejoblíbenějších online místech, není nic snazšího. Na našem webu můžete objednat službu online a ukousnout si tak nejen z tohoto 170. miliardové koláče. Zviditelníte a posunete svou firmu na dalších místech internetu.

Baidu, Inc. je čínská společnost provozující internetový portál Baidu, jehož vyhledávač je nejpoužívanější v Číně a v rámci celého světa třetím nejpoužívanějším po Googlu a Yahoo! Search. Vedle vyhledávače Baidu nabízí například Baidu mapy a nebo vlastní sociální síť Baidu Space.


Počet zahraničních turistů podle zemí

Země původu Počet turistů 2018
Německo      2 033 065
Slovensko      734 910
Polsko      620 414
Čína      619 877
USA      555 736
Rusko      545 406
Velká Británie      496 807
Jižní Korea      416 243
Itálie      409 903
Rakousko      299 162

Zdroje: Czechtourism, ČSÚ, Yext.com, Coresight research

Autor: Vladimír Buťa